Moim zdaniem sidemount jest najlepszym sposobem na nurkowanie . Z pewnością super najlepszym sposobem będzie nurkowanie rebreatherowe sidemountowe, ale to jeszcze raczkuje. Wracając jednak do sidemount…
Mam kolegów, którzy po kursie full cave (na sidemount) zupełnie nie przekonali się do sidemount. Starałem się zrozumieć dlaczego. Doszedłem do wniosku, że problem tkwił zarówno w źle skonfigurowanym sprzęcie jak i sposobie szkolenia.
Wykonałem pewien eksperyment na moim kursancie , który się powiódł.
Zrobiłem kurs sidemount (wersja podstawowa), gdzie zamiast 4 nurkowań zrobiliśmy 6, a potem jeszcze trochę samodzielnie nurkował. Następnie zabrałem go na Bałtyk. Na pierwszym nurkowaniu dałem mu jedną butlę deco, a na drugim dwie.
Nastepnie wykonaliśmy jeszcze dwa nurkowania w morzu. Nurkowaliśmy z łódzi NITROX czyli wchodzenie i wychodzenie z wody przy pomocy windy. Żadnych problemów w czasie, przed, i po nurkowaniu nie było.
Kolejne nurkowania już z inną osobą wykonaliśmy na Bałtyku z pontonu. Fala czasami dochodziła do metra. Żadnych problemów poza choroba morską, w czasie , przed i po nurkowaniu nie było.
Taki z tego morał, że na Bałtyku można nurkować w tej konfiguracji. Należy tylko się do tego dobrze przygotować.
Aby z przyjemnością nurkować w sidemount najważniejszy jest kurs podstawowy. Nie radzę patrzeć na cenę. Dobry instruktor będzie sie cenił, ale dobre podstawy zaowocują przy kolejnych kursach. Polecam wybrać kurs tam, gdzie instruktor:
– nurkuje na butlach, na których się pływa czyli pojemność 11,1l ( a nie 7l lub 8l z zaworem fasera – bo nie nadają się do nurkowania sidemount),
– sam nurkuje w sidemount, a nie tylko robi kursy,
– potrafi nurkować w butlach stalowych i butlach aluminiowych,
Kurs sidemount to bardzo ciekawy kurs pod warunkiem, że osoba która szkoli, wie co robi.
Po pierwsze – dopasowanie sprzętu. To jedna z najważniejszych czynności i zazwyczaj na kursie należy poświęcić na to kilka godzin – przy razorze (razora uważam jak na razie za najlepszy system), przy innych modelach sidemount – jeszcze dłużej.
Kolejna sprawa w sprzęcie to worek . Najlepszy według mnie i niestety najdroższy jest worek trójkątny- razor, fajny jest tez hollis sms 50 i dodatkowo w gratisie dostajemy uprzęże do butli. Ale o tym następnym razem…
Kolejną kwestią jest konfiguracja automatów. Widziałem na prawdę wiele różnych kombinacji czasem tak zaskakujących, że zastanawiam się nad ich fotografowaniem i publikacją Zasadniczo konfiguracja jest prosta, ale jednak nie wszystkim wychodzi prawidłowo. Podobnie jest z konfiguracją balastu , latarek i butli. To co czasami obserwuję u nurków pozostawia wiele do życzenia, ale temu tematowi poświecę czas w kolejnych publikacjach.
Nurkowanie sidemountowe techniczne to kolejne ciekawe zagadnienie. Sidemount to trochę innych sposób nurkowania niż w twinie, wobec czego ułożenie stage takie samo jak w nurkowaniu z twinem odpada. Podobnie rzecz się ma konfiguracją automatów przy stage. Moim zdaniem w tym jedynym wypadku apeksy są niezastąpione.
Nurkowanie techniczne na sidemount jest łatwiejsze i przyjemniejsze niż w twinie. Daje też więcej możliwości, choć na początku wymaga trochę więcej pracy, co w późniejszym czasie na pewno zaprocentuje.
Jeśli chodzi natomiast o siedmountowe warsztaty lub intro , zwróciłbym uwagę na następujące elementy:
– nie wchodźcie do wody w niedopasowanym do Was sprzęcie, zrazicie się tylko i z pewnością nie poczujecie komfortu jaki daje ten sposób nurkowania,
– nie wchodźcie do wody bez pełnego kompletu sprzętu ani z jedną butlą,
– nie wchodźcie do wody z butlami 8l z zaworem faser, bo jeśli ktoś oferuje Wam takie butle na intro to znaczy, że chce od Was wyciągnąć kasę , a nie pokazać na czym polega sidemount
– nie wchodźcie do wody kiedy jest więcej niż dwóch kursantów na jednego instruktora. Przy pierwszym nurkowaniu na basenie czy jeziorze nie będzie w stanie ogarnąć większej liczby osób.
– Najlepiej pierwsze wejście do wody w sidemount wykonać tam gdzie jest twarde dno i dobra wizura.
Na dziś to tyle. Jak zawsze najważniejsze są podstawy
Oryginalny wpis znajdziecie na: https://deepdiving.pl/mialo-byc-o-sidemout-i-jest/