SSI SCuba Schools Int.

Od ponad 40 lat SSI zapewnia szkolenia, certyfikuje nurków i zasobów edukacyjnych dla nurków, instruktorów nurkowania i centrów nurkowych i resortów na całym świecie. Rozpoczęty w 1970 roku, SSI został powiększony o ponad 30 Service Center, jest reprezentowana w ponad 110 krajach ponad 2.400 miejsc International i materiałów drukowanych w ponad 25 językach.

Czytaj więcej
CMAS DAN PADI TDI / SDI http://www.divessi.com

// Relacje

Wargacz garbogłowy

nazywany również napoleonem lub chelinem napoleońskim (Cheilinus undulatus) – ryba morska z rodziny wargaczowatych. Występowanie - rafy koralowe Morza Czerwonego oraz Ocean Indyjski wzdłuż wschodnich wybrzeży Afryki, na głębokościach od 1-60 m p.p.m.
 
Fot. Wojciech Ruszkowski, Morze Czerwone 2014
 
Każdy pasjonata nurkowania wspomina spotkanie z napoleonem z wielkim uśmiechem na twarzy, nawet jak nie uda się spotkać osobnika giganta :-)
 
Wargacz garbogłowy jest największym żyjącym członkiem rodziny Labridae. Samce są zazwyczaj większe od samic i mogą osiągnąć nawet 2 m długości i 190 kg wagi, większość osobników nie osiąga jednak nawet metra długości. Samice bardzo rzadko rosną większe niż jeden metr. Napoleon jest bardzo łatwy do rozpoznania, dzięki swoim dużym rozmiarom, grubym i wydatnym wargom, dwóm czarnym liniom tuż za oczami oraz charakterystycznym garbie tłuszczowym pojawiającym się na czole u dorosłych osobników. Pływają najczęściej samotnie, czasami spotykane w parach. Aktywne w ciągu dnia. Żywią się głównie mięczakami, które rozgniatają silnymi zębami szczękowymi i gardłowymi. Zjadają również inne ryby, jeżowce i skorupiaki.
 
Fot. Wojciech Ruszkowski, Morze Czerwone 2014
 
Napoleon jest rybą długowieczną, samice dożywają nawet 50 lat. Samce żyją odrobinę krócej i zazwyczaj dożywają 45 lat. Niestety gatunek ten przez swój stosunkowo długi okres dojrzewania (ryby te są zdolne do rozmnażania dopiero po 4, a nawet 6 roku życia), od 2004 roku jest uważany za gatunek zagrożony wyginięciem. Jest on objęty całkowitym zakazem handlu na terenie UE.
 
 
 
SYSTEMATYKA
DOMENA EUKARIOTY
KRÓLESTWO ZWIERZĘTA
TYP STRUNOWCE
PODTYP KRĘGOWCE
PODGROMADA PROMIENIOPŁETWE
RZĄD OKONIOKSZTAŁTNE
PODRZĄD WARGACZOWATE
RODZINA WARGACZOWATE
RODZAJ CHEILINUS
GATUNEK WARGACZ GARBOGŁOWY
 

 

wstecz