SSI SCuba Schools Int.

Od ponad 40 lat SSI zapewnia szkolenia, certyfikuje nurków i zasobów edukacyjnych dla nurków, instruktorów nurkowania i centrów nurkowych i resortów na całym świecie. Rozpoczęty w 1970 roku, SSI został powiększony o ponad 30 Service Center, jest reprezentowana w ponad 110 krajach ponad 2.400 miejsc International i materiałów drukowanych w ponad 25 językach.

Czytaj więcej
CMAS DAN PADI TDI / SDI http://www.divessi.com

// Relacje

Nasi podwodni znajomi - rozdymka żółta

Rozdymka żółta
 
fot. Wojciech Ruszkowski, Filipiny 2016
 
Żółta rozdymka (łac. Ostracion Cubicus, ang. Yellow Boxfish). Ryby z tego gatunku można spotkać na rafach całego Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, a także w południowo-wschodnim Atlantyku. Osiągają one maksymalne rozmiary 45 cm (niektóre źródła mówią o 30 cm) - najlepiej jak zanurkujemy i sami się przekonamy ;-P.
Jak sama nazwa wskazuje (przynajmniej jej angielska i łacińska wersja), jest w kształcie pudełka. Rybka zmienia swoje ubarwienie wraz z wiekiem - młode są jasnożółte, a z wiekiem kolory bledną do niebieskoszarych. Jaskrawe barwy są formą ubarwienia ostrzegawczego odstraszającego potencjalnych konsumentów. 
 
Żywi się głównie na glonami, ale także gąbkami, skorupiakami i mięczakami.
 
Gdy ta urocza rybka z jakiegoś powodu czuje się zagrożona (rekin?) lub zestresowana albo co gorsza jest zraniona - nadyma elastyczną komorę w okolicy żołądka, wpompowując do niej wodę (lub powietrze, jeśli znajduje się na lądzie), stając się niemal kulista i trudna do połknięcia przez większość drapieżników, dodatkowo wypuszcza trujące białka do swojego organizmu, więc niedoszły drapieżnik nawet jak upoluje sobie taki okaz, to umiera (prawdopodobnie) w męczarniach - podobny los może spotkać odważnych amatorów sushi....
 
Ciekawostka:
Podobno w  2006 roku Mercedes-Benz zaprojektował prototyp samochodu zainspirowany kształtem ww. rozdymki. Założono, że skoro ryba ta ma niesamowite zdolności manewrowe, to musi być to związane właśnie z jej nietypowym kształtem. Jak się jednak okazało to nie kształt ciała ryby, a sposób w jaki porusza swoimi płetwami bocznymi sprawia, że jest tak stabilna i skrętna :-). Inżynierzy Mercedesa powinni chyba zastanowić się nad wprowadzeniem tego rozwiązania (płetw bocznych) w swoich samochodach :-).
 
 
SYSTEMATYKA
DOMENA EUKARIOTY
KRÓLESTWO ZWIERZĘTA
TYP STRUNOWCE
PODTYP KRĘGOWCE
GROMADA PROMIENIOPŁETWE
RZĄD ROZDYMKOKSZTAŁTNE
RODZINA KOSTEROWATE
RODZAJ OSTRACION
GATUNEK OSTRACION CUBICUS
 
 
wstecz