SSI SCuba Schools Int.

Od ponad 40 lat SSI zapewnia szkolenia, certyfikuje nurków i zasobów edukacyjnych dla nurków, instruktorów nurkowania i centrów nurkowych i resortów na całym świecie. Rozpoczęty w 1970 roku, SSI został powiększony o ponad 30 Service Center, jest reprezentowana w ponad 110 krajach ponad 2.400 miejsc International i materiałów drukowanych w ponad 25 językach.

Czytaj więcej
CMAS DAN PADI TDI / SDI http://www.divessi.com

// Relacje

Podwodne flamenco - hiszpańska tancerka

Hiszpańska tancerka (Hexabranchus sanguineus) jest bardzo dużym ślimakiem nagoskrzelnym, literatura mówi o wielkościach dochodzących nawet do 60 cm, ale najczęściej obserwuje się osobniki 20-30 cm. Jej ciało ma na ogół pomarańczowo-czerwone ubarwienie z białymi plamkami, występują także osobniki całkowicie czerwone (znamy je doskonale z Morza Czerwonego), a także (rzadziej) żółte z czerwonymi rozproszonymi plamkami. Ciało naszej tancereczki jest miękkie i spłaszczone grzbieto-brzusznie. 
 
Występuje ona powszechnie we wszystkich wodach tropikalnych i subtropikalnych obszaru indopacyficznego od wschodnich wybrzeży Afryki przez Morze Czerwone, aż do Wysp Hawajski oraz od południowej Japonii aż po Australię. Bardzo lubi rafy koralowe z dużą ilością gąbek i miejsc do schronienia. Występuje od powierzchni aż do 50 m głębokości. Ten gatunek ślimaka nagoskrzelnego jest wyspecjalizowanym drapieżnikiem, żywi się gąbkami, a związki chemiczne z pożywienia przekształca w toksynę chroniącą go przed drapieżnikami, a także chroniącą jaja. Jaskrawe kolory hiszpańskich tancerek i ich fantazyjne kształty stanowią ostrzeżenie dla atakujących, że ślimaki te są trujące. Jaja hiszpańskich tancerek są także kolorowe i również trujące.
 
fot. Wojciech Ruszkowski, Morze Czerwone 2013
 
Jest zwierzakiem typowo nocnym i w ciągu dnia chowa się przed słońcem (jest jednym z wielu powodów, dla których tak kochamy nocne nurkowania). Porusza się ona zarówno pełzając po rafie, jak i pływając w toni, właśnie podczas pływania wygląda najbardziej imponująco i od tego ruchu pochodzi nazwa naszego ślimaczka - w trakcie pływania jej ciało przypomina suknie tancerki podczas flamenco. 
Nie wydaje się, by hiszpańskie tancerki były gatunkiem zagrożonym przez działalność człowieka, jednak jako mieszkanki raf, są od nich uzależnione i mogą ucierpieć z powodu niszczenia rafowych ekosystemów.
 
fot. Wojciech Ruszkowski, Morze Czerwone 2013
 
SYSTEMATYKA
DOMENA EUKARIOTY
KRÓLESTWO ZWIERZĘTA
TYP MIĘCZAKI
GROMADA ŚLIMAKI
RZĄD DORIDOIDEA
RODZINA HEXABRANCHIDAE
RODZAJ HEXABRANCHUS
GATUNEK H. SANGUINEUS
 
 
 
 
wstecz