SSI SCuba Schools Int.

Od ponad 40 lat SSI zapewnia szkolenia, certyfikuje nurków i zasobów edukacyjnych dla nurków, instruktorów nurkowania i centrów nurkowych i resortów na całym świecie. Rozpoczęty w 1970 roku, SSI został powiększony o ponad 30 Service Center, jest reprezentowana w ponad 110 krajach ponad 2.400 miejsc International i materiałów drukowanych w ponad 25 językach.

Czytaj więcej
CMAS DAN PADI TDI / SDI http://www.divessi.com

// Relacje

Ognica pstra

Przez większość nurków znana pod nazwą skrzydlica :-), jedna z bardziej efektownych ryb wód strefy tropikalnej. Nie powinniśmy jednak nabrać się na jej ładny wygląd - pamiętajmy, że w przyrodzie jaskrawe barwy są najczęściej ostrzeżeniem dla potencjalnych drapieżników, że ryba jest trująca - a w tym wypadku nie jest to zmyłka.... Występuje w wschodniej części Oceanu Indyjskiego, w Morzu Czerwonym oraz w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Występuje przy twardym dnie oraz na obrzeżach lagun i raf. Spotkać ją można zarówno
w wodach płytkich 1–2 m, jak i głębokich do 60 m. Introdukowana na Florydzie, skąd rozprzestrzeniła się wzdłuż wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Od 2006 roku zaobserwowana u wybrzeży Bahamów.
 
Fot. Wojciech Ruszkowski, Egipt 2014, Filipiny 2014
 
Ognica pstra jest rybą osiągającą do ok. 45 cm długości. Jej ciało jest dość silnie bocznie spłaszczone. Promienie płetw piersiowych i pierwszej płetwy grzbietowej mogą osiągać podobną długość. Są połączone ze sobą tylko u nasady, przez co rozkładają się szeroko nadając rybie charakterystyczny wygląd. Ciało ubarwione jaskrawo, z poprzecznymi pręgami występującymi również na promieniach płetw. Ubarwienie jest zmienne, zazwyczaj biało-czerwone-czarne, przystosowane do otoczenia. Osobniki spotykane w wodach przybrzeżnych są zwykle ciemniejsze. Kolce (promienie twarde) w płetwach ryby łączą się z gruczołami jadowymi.
 
Skrzydlice są samotnikami łączącymi się w grupy jedynie na czas tarła. Jeden samiec łączy się z kilkoma samicami, tworząc grupę 3–8 osobników. Samica składa od 2 000 do 15 000 jajeczek ikry, które po zapłodnieniu przez samca wędrują ku powierzchni wody. Niewiele wiadomo o rozwoju tej ryby do dojrzałości. Skrzydlice ogniste dożywają 16 lat.
 
Ognica pstra rozpoczyna aktywność o zmierzchu, dzień spędza ukryta w rozpadlinach skalnych, niemal nieruchomo, z głową lekko pochyloną w dół (na pewno nie raz natrafiliście na jedną w najwęższym miejscu rozpadliny skalnej :-)). Żywi się rybami, krabami oraz krewetkami. Strategia łowcza ognic opiera się na wykorzystaniu rozłożystych płetw brzusznych w celu zapędzenia ofiary w miejsce bez wyjścia. Innym sposobem jest raptowny atak na samotnie płynące zwierzę. Wówczas skrzydlica pochłania ofiarę swoim szerokim pyskiem.
Podczas nocnego nurkowania należy być ostrożnym i czujnym, gdyż światło latarki wręcz je hipnotyzuje i potrafią płynąć w naszą stronę całymi stadami :-). Jeśli podpłyniemy dość blisko skrzydlicy i skierujemy strumień światła na dno, skrzydlica będzie pływać za nim, tak jak kot biega za światłem lasera :D:D:D:D
 

   Fot. Wojciech Ruszkowski, Filipiny 2014

 

SYSTEMATYKA
DOMENA EUKARIOTY
KRÓLESTWO ZWIERZĘTA
TYP STRUNOWCE
PODTYP KRĘGOWCE
GROMADA PROMIENIOPŁETWE
RZĄD SKORPENOKSZTAŁTNE
RODZINA SKORPENOWATE
RODZAJ PTEROIS
GATUNEK OGNICA PSTRA
                                                                   
wstecz