SSI SCuba Schools Int.

Od ponad 40 lat SSI zapewnia szkolenia, certyfikuje nurków i zasobów edukacyjnych dla nurków, instruktorów nurkowania i centrów nurkowych i resortów na całym świecie. Rozpoczęty w 1970 roku, SSI został powiększony o ponad 30 Service Center, jest reprezentowana w ponad 110 krajach ponad 2.400 miejsc International i materiałów drukowanych w ponad 25 językach.

Czytaj więcej
CMAS DAN PADI TDI / SDI http://www.divessi.com
drukuj do pdf drukuj do pdf

CZERWIEC - BAJKAŁ I BURIACJA
09.06.2021 08:02:00


 

BAJKAŁ PERŁA SYBERII i BURJACJA

„Święte Morze” - tak Buriaci nazywają Bajkał – perłę jezior świata. To najstarsze i najgłębsze jezioro naZiemi, jego wiek ocenia się na ponad 

25 mln lat! W Bajkale żyje 1850 gatunków endemicznych, w tym nerpa bajkalska, gąbki
słodkowodne, gołomianka, omul, gammarus – kiełż. Woda jest słodka, zimna, w zależności od
pory roku imiejsca przezroczystość wody sięga nawet 30-50 metrów. Pod wodą piękny krajobraz, pionowe ściany, kaniony, nieregularne formacje skalne, osuwiska, duże głazy, zatopione drzewa, kolonie zielonej gąbki o różnych kształtach. Bajkał znajduje się na poziomie 455m npm, z trzech stron otoczony jest zboczami wysokich gór, przyciąga swą malowniczością i tajemniczościąwielu podróż- ników. Poznaj oblicze przyrody, gdzie
człowiek jest wciąż tylko gościem. 

Ten program jest dla osób, które poszukują nowych doznań, były już w wielu popularnych miejscach i chcą przeżyć niezapomnianą przygodę, poczuć się w pewnym stopniu odkrywcą, choć przez chwilę znaleźć siępoza cywilizacją.

Bajkał jezioro tektoniczno – zapadliskowe w azjatyckiej części Rosji, zwane „Błękitnym Okiem Syberii” lub „Syberyjskim Morzem”, w Republice Buriacji i Obwodzie irkuckim. Bajkał jest najgłębszym i najstarszym jeziorem na świecie. Leży w rowie tektonicznym na wysokości 455m npm irozciąga się na długości 663 km. Jego maksymalna szerokość wynosi 79 km. Wokół jeziora znajduje się wiele pasm górskich: odpółnocnego zachodu Góry Bajkalskie z Górą Czerskiego o wysokości 2588 m n.p.m., wzdłuż zachodniego brzegu jeziora
ciągną się Góry Przymorskie, zaś na brzegu północno – wschodnim znajdują się Góry Bar guzińskie z najwyższym szczytem Pik Bajkał 2841m n.p.m., od których na południowy-zachód ciągnie się pasmo Chamar-Daban. 

Głębokość maksymalna Bajkału wynosi 1642 m - jego dno znajduje się na głębokości 1186,5 m ppm, co oznacza, że Bajkał jest największą światową kryptodepresją. Głębokość średnia wynosi 730m. Jest największym zbiornikiem słodkiej wody na świecie, zasoby wodne jeziora wynoszą 23tys.km3, co stanowi 1/5 światowych zasobów wodysłodkiej. Jezioro ma powierzchnię 31,5 tys. km2, w tym 27 wysp. Największa to Wyspa Olchon o powierzchni 742 km2.Bajkał ma 336 dopływów! Największe z nich to rzeki: Selenga, Barguzin, Górna Angara – rzeki mają ujścia deltowate. Z Bajkału wypływa z kolei tylko jedna rzeka: Angara - prawy dopływ Jeniseju. Wiek Bajkału ocenia się na 20-30 mln. lat! W tym czasie na dnie gromadził się materiał osadowy przynoszony z biegiem jej dopływów. Grubość tych osadów dennych naukowcy oceniają na około 6000m. 

 

Miąższość lodu na powierzchni jeziora różnicuje się na0,4–1,2m. W okresie od grudnia do maja. Wodę cechuje niskie stężenie substancji rozpuszczonych i zawiesiny, z czym wiąże się wysoka przezroczystość dochodząca do 40m a miejscami do 60m ! Również lód jest tak przezroczysty, że nawet z odległości kilkudziesięciu metrów od brzegu widać dno jeziora. Bajkał cechuje się wyjątkowo zrównoważonym ekosystemem, wykształconym dzięki trwającym miliony lat procesom regulacyjnym. Jezioro to charakteryzuje się wielkim bogactwem fauny i flory. Ocenia się, że występuje w nim około 2630 gatunków roślin i zwierząt–w tym wiele gatunków endemicznych, np. foka bajkalska zwana nerpą, Pusa sibirica, wcześniej Phoca sibirica, omul bajkalski(Coregonusautumnalismigrator Gregory), gołomianka (Comephorus baicalensis), czy cyraneczka bajkalska (Anas formosa). 

W roku 1996 Bajkał wraz z przyległymi terenami został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Irkuck Dziś Irkuck liczy blisko 700 tys. mieszkańców i jest stolicą wschodniej Syberii. W XIX wieku miasto to było centralnym mi ejscem, gdzie osiedlano polskich zesłańców. Irkuck leży nad Angarą – jedną z największych rzek w Rosji. Z jednej na drugą stronę miasta można przejechać po trzech mostach. Pierwszy, już nieistniejący most, zbudowali polscy zesłańcy. Doskonale zachowana jest za to Brama Moskiewska, czyli miejsce, gdzie wprowadzano do miasta więźniów, w tym tysiącePolaków. Bywało, że z Moskwy szli piechotą. Taka podróż trwała 9 miesięcy. Do dziś w Irkucku jest wiele polskich śladów, m.in. ulica Dybowskiego - polskiego badacza, naukowca i eksploratora, który badał jezioro Bajkał czy ulica Powstańców Polskich. Wielu mieszkańców ma również polsko brzmiące nazwiska. 

 

Dolina Tunkińska To kotlina śródgórska o długości prawie 200 km i szerokości od 3 do 32 km. Otaczają ją góry: Tunkińskie Golce, pasma Chamar-Daban i masyw Munku-Sardyka. Mnóstwo tu ścieżek górskich,a najbardziej dostępne szlaki znajdują się w rejonie Arszanu i Niłowej Pustyni. Obecnie Dolinę Tunkińską zamieszkuje około 25 tys. ludzi. Większość z nich to potomkowie Czyngis-chana i to oni tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca 

Aszran Miejscowość u podnóża Golców Tunkińskich. W osadzie znajduje się Chojmorski Dacan, klasztor buddyjski. Arszan w języku buriackim oznacza leczniczą wodę”. Niedaleko znajdują się węglanowe źródła mineralne, które zostały odkryte ok. 1900r. przez miejscowych myśliwych. Temperatura wody w nich wynosi od 11 do 45 stopni Celsjusza. W pobliżu Arszanu, na rzece Kyngarga zlokalizowanych jest 12 wodospadów, z których największy ma 8 m. Niedaleko miejscowości wznosi się szczyt Pik Liubwiczyli Góra Miłości, który liczy ok. 2200 m n.p.m.

Ulan-Ude: Miasto w Rosji, stolica Buriacji, położone przy ujściu rzeki Udy do Selengi, trzecie co do wielkości miasto wschodniej Syberii . Położone 4400 km na wschód od Moskwy, 430 km na północ od Ułan Bator i ok. 130 km od jeziora Bajkał. Wcześniej nosiło nazwę Wierchnieudińsk. Na tym skrawku kontynentu ciężko o zachowanie etnicznej jednorodności, dlatego do nowo powstałej twierdzy szybko zaczęli przybywać Rosjanie, Mongołowie, Kozacy . Ta kulturowa mieszanka wpłynęła na unikalny charakter miejsca, w którym współistniały różne religie, języki i zwyczaje. Widoczne jest to do tej pory, nie tylko w muzeach historycznych miasta, ale i na ulicach, budynkach, czy w lokalnej kuchni. 

Dane techniczne statku: 

• długość - 23m, szerokość - 5m,
• prędkość- do 10-12 węzłów, napięcie prądu 220 V (gniazdka europejskie); 

• nowy statek do żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej w strefach chłodnych, o stalowym kadłubie i drewnianym wykończeniu, wybudowany w 2014/2015 roku i w pełni wyposażony w systemy nawigacji, łączności i systemy alarmowania oraz r atowania rozbitków (radar, GPS, echosonda, radio, telefon satelitarny, tratwa ratunkowa, zodiac, tlen, apteczka, gaśnice w każdej kajucie, kamizelki ratunkowe). Jak na warunki rosyjskie doskonale wyposażony, bardzo wygodny i komfortowy. 

Jest to pierwszy i jedyny na Bajkale jacht wybudowany przez profesjonalistów i miłośników nurkowania specjalnie dla obsługi turystyki nurkowej. 

• 5 kabin 2-osobowych, komfortowych, ogrzewanych,
z łazienkami z podgrzewana podłogą, miejscami do przechowywania bagażu, z TV,

• SALON / MESA na środkowym pokładzie jest miejsce nurkowych briefingów, posiłków oraz integracji i odpoczynku. • w wyposażeniu znajduje się 6-osobowy RIB (zodiac)
• 2 kompresory spalinowe: Coltri Sub, Bauer
• do dyspozycji nurków: butle stalowe 15l, twinsety 2x12 l. stage stalowe 10 i 12 l., Nitrox i TMX na wcześniejsze zamówienie, rezerwacja. 

 

Pokład nurkowy: 

znajduje się na rufie, ławy z uchwytem na butle, miejscem na skrzynie, duża platforma z wygodnymi drabinkami dla płetwonurków. Podczas nurkowań nocnych całość oświetlona, także pod wodą strefa wyjścia. 

Ciekawostka: na łodzi zamontowany jest specjalny
wizjer, umożliwiający obserwację dna, co poza całą elektroniką, doskonale pomaga w wyborze najlepszego miejsca d o nurkowania. 

Pokład słoneczny:  widokowy, miejsce relaksu i odpoczynku, znajduje się na najwyższym pokładzie statku. Wyżywienie: FB + przekąski 

Podczas safari oferowane jest urozmaicone menu, szeroki wybór dań kuchni rosyjskie i syberyjskiej, w tym posiłki rybne bajkalskie. Zupy rosyjskie, sałatki warzywne i owocowe, dania mięsne, rybne, wegetariańskie, zestawy z nabiałem i wędlinami. Ciepłe napoje (kawa, herbata) bez ograniczeń. 

DZIEŃ 1

Zbiórka na lotnisku Okęcie i wylot do Rosji

DZIEŃ 2

Przylot do Irkucka, zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zapoznanie się z historią osadnictwa,historią miasta (w tym wpływy polskie,dekabryści), religiami. Wieczorne wyjście do miasta. Nocleg w Irkuck

DZIEŃ 3

Po śniadaniu zwiedzanie centrum Irkucka, cerkwie prawosławne szkoła dzwonników; około południa wyjazd do Doliny Tunkijskiej do miejscowości Arshan, Wędrówka wąwozem rzeki Kingyra, wodospady nawet 8 metrowej wysokości, ewentualna kąpiel w górskim strumieniu. Arszan, zwiedzanie świątyni buddyjskiej - Dacan Chojmorski. Na miejscowym bazarze szeroki wybór herbat i ziół, ozdoby buriackie i mongolskie rękodzieło. Wizyta w pobliskiej osadzie Żemczug, kąpiel w źródłach termalnych. Nocleg w Arshan w tur-bazie albo w jurcie.

 

DZIEŃ 4

Po śniadaniu Arszan, Przejazd Doliną Tunkijską do Sludjanki, wizyta w pobliskiej cerkwi, zakupy na kilkugodzinną podróż pociągiem. Przejazd koleją bajkalską na odcinku Sludjanka
– Port Bajkał, bardzo malownicza trasa przeztunele i wiadukty, wzdłuż brzegu Bajkału. Dawny odcinek kolei transsyberyjskiej. Wybudowana w okresie carskim przez zesłańców i najemnych inżynierów z Europy, miała zapewnić szybki transport wojsk na ewentualną wojnę nadalekim wschodzie. Zakwaterowanie na łodzi

DZIEŃ 5

1 dzień safari– nurkowanie w rejonie Koty. Podczas rejsu codziennie 2-3 nurkowania (w tym nocne), wyjścia na ląd,zwiedzanie osad buriackich, wyjścia w tajgę, spacery wzdłuż brzegu, wiecz ory przy ognisku, podczas rejsu sauna(rosyjska bania) na brzegu Bajkału

DZIEŃ 6

2 dzień safari- nurkowania w rejonie Buguldieika, wyspy Olchon 3 dzień safari- nurkowania wrejo nie wyspy Olchon

DZIEŃ 7

4 dzień safari- nurkowania w rejonie wyspy Olchon i przejście w rejon zatoki piaskowej

  

DZIEŃ 8

5 dzień saf ari- nurkowania wrejonie zatoki piaskowej, dalej przejście w rejon KBZD

DZIEŃ 9

6 dzień safari- nurkowania w rejonie KBZD. W godzinach popołudniowych wyokrętowanie w Listwi ance, zwiedzanieMuzeum Bajkalskiegj. Nocleg w Listwiance

DZIEŃ 10

Po śniadaniu zwiedzanie dużego muzeum budownictwa regionalnego w Talcach, obiekty wczesnego osadnictwa,szałasy myśliwych, drewniane budownictwo zagrodowe, młyny,
szkoła, karczma, cerkiew, gród, jurty buriackie.Przejazd na lotnisko wylot do Ułan Ude stolicy Rep ubliki Buriacji, transfer na kwatery, kolacja.

 

DZIEŃ 11

Po śniadaniu aktywności w Buriacji, czyli rosyjskiej Mongolii, wieczorny spacer po centrum Ułan Ude, kolacja i noclegw Ułan Ude.

DZIEŃ 12

Po śniadaniu zwiedzanie starej części miasta, następnie przejazd do Iwolginska – centrum buddyzmu, dacan i zespół świątyń buddyjskich. Odbywają się tu uroczystości z okazji ważniejszych świąt, codzienne modlitwy czczące bóstwa nazywane obrońcami religii oraz
rytuały chroniące i pomagające przybywającym tu wiernym. Obiad w trasie, przejazd na lotnisko i wylot do Irkucka, transfer do Wierszyny – polska osada, ok.150km od Irkucka założona ponad 100 lat temu przez emigrantów z południowej Polski. Spotkanie z proboszczem , wizyta w kościele i na cmentarzu.Nocleg w Wierszynie.

DZIEŃ 13

Po śniadaniu przejazd do Irkucka - zakwaterowanie w hotelu, wizyta na targowisku lub na kwartale 130 (odrestaurowany fragment miasta z oryginalną drewnianą zabudową z okresu carskiej Rosji, obecnie modne miejsce spotkań- kawiarnie, galerie, restauracje , kluby). Kolacja. Nocleg w Irkucku

DZIEŃ 14

Po śniadaniu transfer na lotnisko, wylot do Polski przez Moskwę. Przylot w tym samym dniu do Warszawy w godzinach wieczornych

   

 

CENA ZAWIERA

• Przelot na trasie Warszawa - Moskwa - Irkuck - Moskwa - Warszawa (z bagażem 23 kg + 10 kg) oraz Irkuck - Ulan-Ude - Irkuck

• 2 noclegi w Irkucku, 1 nocleg w Arshanie, 1 nocleg w Listwiance, 2 noclegi w Ulan-Ude, 1 no cleg w Wierszynie

• Safari nurkowe: 6 dni, pełne wyżywienie FB na łodzi, ilość nurkowań 2 - 3 dziennie, sprzęt (butle 15l powietrze,balast), opiekę instruktorów, wycieczki na brzeg, ogniska, sauna

• Transfery między lotniskami, łodzią oraz transfery na miejscu pomiędzy miejscowościami: Lis twianka – Talc - Irkuck - Wierszyna - Iwolginsk

• Przejazd koleją nadbajkalską Sludjanka - Port Bajkał

• Wycieczkę z przewodnikiem po Irkucku, Ulan-Ude iIwolginsku

• Zwiedzanie obiektów kultu buddyjskiego

• Wycieczka w Sajany do Arszan, Żemczug, opieka pilota

• Ubezpieczenie podróżne KL, NNW

 

CENA NIE ZAWIERA

• Wyżywienie inne, niż w ofercie

• Wyżywienie w Irkucku, Arszan, Listwiance, Iwolginsk, Wierszyna

• Ubezpieczenie nurkowe ok. 100 zł

• Nadbagaż wg taryf linii lotniczych

• Opłaty wizowe 330 zł

• Opłaty za bilety do muzeum ok. 10-15 euro (płatne w rublach)

• Nitrox, wypożyczenie twinsetów i butli do SM - obowiązkowe wcześniejsze zamówienie

• Napiwki dla załogi ok. 50 euro

  

WYMAGANIA

• Paszport ważny 6 miesięcy od daty powrotu

• Uprawnienia i umiejętności nurkowania w suchym skafandrze

•  Suchy skafander, automat do nurkowań w zimnej wodzie

• Latarka, dobry ocieplacz (temperatura wody wynosi ok. 4st C), rezerwowa maska, bojka ze szpulką na parę

• Kieszonkowe (ok. 300-500 euro) Zdjęcie do wizy

• Odzież i obuwie do pieszych wędrówek w terenie

  

CENA WYJAZDU

2398 euro – osoba nurkująca

+ około 3700 PLN bilety lotnicze + 330 PLN procedura wizowa

 

Rezerwacja miejsca : wpłata 3330 pln + 500 euro , II rata -700 zł + 898 euro, 1000 euro na miejscu

 

INFORMACJA: IGOR BARTOSZEWICZ MAIL LUB TEL +48 605 630 240

WYJAZD ORGANIZOWANY WE WSPÓŁPRACY Z CN NAUTILUS

 

 

wstecz